Naravni šampon za lase – ki je odličen!
Iščeš naravni šampon za lase, pa ga enostavno ne najdeš? Si preizkusila vse mogoče blagovne znamke in nobena ni “to to”? Potem je ta recept za šampon za lase kot nalašč zate. Uporabljam ga sama, preizkusile so ga tudi moje prijateljice, odzivi pa so zelo zelo pozitivni. V tem zapisu tudi nekaj besed o tem, zakaj je bolje, da se komercialnih šamponov za lase izogibaš.
#1 ZAKAJ UPORABLJATI NARAVNE ŠAMPONE ZA LASE?
Si se kdaj spraševala kaj vse vsebuje tvoj šampon za lase? Žal moram to povedati, ampak večina komercialnih šamponov vsebuje zelo škodljive sestavine, od naftnih derivatov, silikonov, umetnih penilcev in umetnih parfumov.
Čeprav dejstvo, da so kozmetične sestavine izredno škodljive za nas in okolje, vem že dalje časa, a me vedno znova na ta dejstva spomnijo razni strokovni članki ali dokumentarni filmi. Pred kratkim sem si ogledala odličen slovenski dokumentarni film “Dva vodika en kisik”, katerega ti toplo priporočam, da si ga ogledaš, predvsem pa so mi v spominu ostale besede dr. Mihaela J. Tomana iz Biotehniške fakultete v Ljubljani. V filmu govori o hormonskih motilcih (motilcih endokrinega sistema) in perzistentnih sestavinah v kozmetičnih izdelkih (to pomeni, da se v vodi ne razgrajujejo, so obstojne in krožijo v vodnem krogu). Te sestavine se v čistilnih napravah ne razgrajujejo, kar pomeni, da pridejo nazaj v okolje in v vodo, ki jo pijemo. Na primer, ko uporabljaš doma šampon za lase in gel za tuširanje, se te snovi, ko jih speremo s telesa, odplaknejo skozi vodni kanal, nato pa potujejo naprej v okolje… Uporaba naravne kozmetike, med njimi tudi naravnih šamponov je pomembna, lahko rečem tudi modra odločitev, če želiš narediti dobro zase in za okolje. Dokumentarni film najdeš tukaj>>
#2 ALI JE DOMA NAREJEN ŠAMPON ENAKO UČINKOVIT KOT “klasičen iz drogerije”?
Da. Danes je na trgu kozmetičnih ekoloških sestavin ogromno izbire, praktično si lahko doma pripraviš katerikoli kozmetični izdelek vrhunske kakovosti. To velja tudi za šampone in balzame, ki presenečajo s svojo učinkovitostjo. Tudi po sami strukturi (gelu) so podobni klasičnim šamponom.
#3 Ali se doma narejeni šamponi penijo?
Na srečo na trgu obstajata dva zelo dobra tenzida (oz. penilca), ki se lepo penita in sta nežna do lasišča. To sta decilglukozid in kokoglukozid. Ta dva penilca sta veliko manj agresivna od klasičnih kot je npr. natrijev lavril sulfat (ki deluje dobesedno kot agresiven detergent, poleg tega je dokazano škodljiva kemikalija).
Natrijev lavril sulfat in natrijev lavret sulfat sta zaradi nizke cene najbolj pogosta tenzida v komercialnih šamponih, vendar ta tenzida lahko močno dražita kožo. Če te od komericialnih šamponov srbi lasišče, potem te morda prav zaradi umetnih penilcev.
Naravni penilci zmanjšujejo draženje, so negovalni, poleg tega pa jih koža dobro prenaša. Penijo se malo bolj blago a lasem dajejo lesk. Zaradi visoke cene na trgu niso tako pogosti, a v naravni kozmetiki se uporabljajo kot osnovni tenzidi.
#4 Katere naravne penilce uporabiti?
Sama uporabljam tenzida decilglukozid in kokoglukozid, ki sem ju omenila že zgoraj, spodaj pa sledi opis posameznega.
PENILEC DECILGLUKOZID (INCI: Decyl Glucosid)
Gre za neioničen tenzid na osnovi kokosovega olja in glukoze. Sodi med čiste rastlinske penilce, ki veljajo za najbolj koži prijazne in biorazgradljive. Uporabljamo ga za izdelavo šamponov in gelov za tuširanje. Ker lahko emulgira maščobe, ga uporabiš skupaj z rastlinskimi olji.
Koncentracija: 2-10 %
POMEMBNO: ker ima bazičen PH 11,5 – 12,5, moramo PH vedno uravnavati na 5-5,5.
PENILEC KOKOGLUKOZID (INCI: Coco-Glucoside)
Blag penilec, ki se dobro peni, primeren tudi za čiščenje poškodovane in vnete kože. Gre za tenzid na osnovi kokosovega olja in glukoze. Kokoglukozid velja za blag penilec, ki ga koža dobro prenaša. Uporablja se v šamponih in gelih za tuširanje. Zmanjšuje draženje drugih tenzidov in v šamponih olajša razčesavanje. Večji delež kokoglukozida uporabimo v recepturah za suho in poškodovano kožo ali lase.
POMEMBNO: ker ima bazičen PH 11,5 – 12,5, moramo PH vedno uravnavati na 5-5,5.
Ali je šampon primeren za mastne lase ali suhe lase?
Šampon je bil preizkušen na mastnih in suhih laseh, na obeh tipih las se je obnesel res dobro. Prijateljica mi je posredovala tudi slikico las po 4 umivanjih, ter sporočila, da so lasje bolj polni, sijoči in konice manj razcepljene. Zakaj? Ker doma izdelani šamponi vsebujejo najbolj kvalitetne sestavine iz narave, takšnih sestavin v šamponu z drogerije ne boš našla.
Če se ti lasje zelo mastijo je potrebno šampon nanesti 2x – 3x, namreč naravni penilci niso tako agresivni kot klasični, a sčistijo vse nečistoče.


Slika moje prijateljice Nuše. 1. slika po 2. umivanju in slika 2 po 4. umivanju.
Kateri hidrolat ali eterično olje naj uporabim na moj tip las?
Poleg destilirane vode, ki se uporablja v šamponih, pomembno vlogo igrajo hidrolati. Najbolj primerni za nego las in lasišča so:
- hidrolat rožmarina (najdeš ga tukaj)
- hidrolat mete (najdeš ga tukaj)
- hidrolat žajblja (najdeš ga tukaj)
- hidrolat sivke (najdeš ga tukaj)
Hidrolat rožmarina spodbuja rast las, hidrolat mete je odličen proti prhljaju in razdraženem lasišču, hidrolata sivke in žajblja pa sta odlična za mastne lase.
Če želiš OKREPITI LASE, ti priporočam eterična olja rožmarina kt. cineol, eterično olje limone in cedre. V klasičnem šamponu za suhe ali mastne lase pa se odlično obnesejo še eterična olja sivke, poprove mete, sladke pomaranče, pelargonije in rožni les. Sama uporabljam eterična olja Florihana, ki so čudovita. Najdeš jih na tej povezavi.
Zakaj je pametno šamponu dodati Provitamin B5?
Številne študije potrjujejo učinkovitost D-Panthenola: zadržuje vlago, preprečuje vnetja, kožo obnavlja in zdravi rane. Za nego las se uporablja kot tonik za lase, proti srbenju, spodbuja rast las, preprečuje cepljenje konic in lasem da sijaj.
Te je prepričal? Mene zagotovo! 🙂
Sedaj pa na delo.
Recept za izdelavo šampona za vse tipe las, 100 g
Komentarji