<
Domov / Recept: Naravna krema za sončenje z meto in sivko

Naravna krema za sončenje z meto in sivko

V današnjem blog zapisu vam razkrijem mojo najljubšo recepturo za pripravo domače kreme za sončenje z eteričnim oljem sivke in mete – odlična kombinacija za poletno nego kože. Tudi moj partner vsako leto pravi “mmm ta krema pa res diši”. 🙂

Ker se v začetku junija odpravljam na jadranje, sem včeraj pripravila še zaščitno kremo.

Pred samo izdelavo priporočam branje celotnega blog zapisa, nekatere informacije so namreč zelo pomembne. Najprej bi rada poudarila, da domače sončne kreme nimajo preverjenega zaščitnega faktorja, namreč, če bi želeli natančen izračun, bi jo morali vsakokrat laboratorijsko testirati.

In ja, tudi ta krema nima natančno preverjenega zaščitnega faktorja, zato v primeru “dolgotrajnega poležavanja” na plaži, posezite po sončnih kremah z višjim, preverjenim zaščitnim faktorjem.

KAJ NAM POVE ZAŠČITNI FAKTOR?

Krema z zaščitnim faktorjem 10 pomeni, da smo lahko na soncu 10-krat dlje, kot če ne bi bili namazani s sončno kremo. Ustrezno se lahko zaščitimo pred soncem tudi z nižjim zaščitnim faktorjem, vendar je pomembno kako pogosto sončno kremo nanesemo. Zelo pomembno je tudi, da jo nanesemo v dovolj debelem sloju, sicer se zaščita lahko zmanjša. 

Izbira zadostnega zaščitnega faktorja je pomembna za zdravje kože na dolgi rok. Dolgotrajno izpostavljanje sončnim žarkom brez zaščite lahko poškoduje kožo, zato je načelo zmernosti pri izpostavljanju sončim žarkom zelo pomembno.

Poleg zaščite z ustreznim zaščitnim faktorjem, ne smemo pozabiti na zaščito s sončnimi očali, pokrivali in lahkimi oblačili. Pri izbiri zaščitnega faktorja upoštevamo tip kože, starost in čas izpostavljanja soncu. Dejstvo je, da nismo vsi enako občutljivi, zato je pomembno, da uporabljamo zaščitno kremo glede na potrebe naše kože.

Sama imam zelo občutljivo kožo in svetlo polt, zato je zame sončna krema izrednega pomena. Kremo nanašam zelo pogosto, a brez slabe vesti, ker vem kaj uporabljam. 

Zakaj v domači sončni kremi uporabiti cinkov oksid IN/ali titanov dioksid?

Prvo pravilo je, da omenjena mineralna filtra ne uporabljamo v nanodelcih, zato pred nakupom vedno preverimo velikost delcev (če cinkov oksid uporabimo v kremah za sončenje, naj bo velikost delcev 250-500 nm).

Bistvo cinkovega oksida in titanovega dioksida je, da mineralni filtri ostanejo na površini kože in odbijajo sončne žarke.

Kreme, ki vsebujejo cinkov oksid so nekoliko težje mazljive, prav tako lahko na koži puščajo manjše bele sledi. V recepturi, ki sledi, je delež cinkovega oksida 10 %, kar pomeni približno SPF 15.

Katera hladno stiskana olja uporabiti?

Vedno poudarjam, da je potrebno biti pri izdelavi poletnih kozmetičnih pripravkov pozoren na izbiro hladno stiskanih olj in masel. O osnovnih in aktivnih oljih sem že pisala, če ste zamudili te pomembne informacije, te vabi k branju blog zapisa tukaj.

V zaščitne kreme za sončenje vedno vključimo olja, ki so stabilna na oksidacijo!

Olja in masla, ki so stabilna na oksidacijo so naslednja:

  • Deviško karitejevo maslo
  • Kokosovo olje
  • Olje jojobe
  • Olje riževih luščin
  • Olje marule
  • Olje lešnika
  • Kakavovo maslo

Tukaj bi izpostavila morda nekoliko nepoznano olje marule, ki je izjemno mazljivo in stabilno olje, ki ne oksidira. Prav tako v domači sončni kremi olje riževih luščin ni po naključju, ampak zaradi tega, ker vsebuje visok delež fitosterolov. Slednje vsebuje tudi deviško karitejevo maslo, zato bo prav tako komponenta recepture. Kokosovo olje se priporoča za uporabo v sončnih kremah predvsem zaradi same teksture kreme, namreč izboljša njeno mazljivost. Namesto riževih luščin, lahko uporabite tudi olje jojobe, ki je pravzaprav tekoči vosek – ste vedeli?

Prednost tega olja je, da je izjemno vpojno, poleg tega, da zviša prožnost kože in preprečuje izgubo vlage ima antimikrobno delovanje, zato je posebej priporočljivo za nečisto kožo.

Zagotovo ste že zasledili, da dolčena rastlinska olja in masla vsebujejo naravni zaščitni faktor med 4 -6 SPF. Te podatki držijo, vendar to ni zanesljiva začita pred UVA in UVB žarki, namreč olja so zelo vpojna in hitro spronicajo v kožo. Prav tako bi na tem mestu omenila olje malinovih koščic, za katerega po spletu že več let krožijo informacije, da ima SPF 28+. To je aktivno olje, izredno ne stabilno, zato ga nikar ne uporabljajte za sončenje! 

Pri izdelavi naravne kozmetike uporabljamo le ekološka hladno stiskana olja, kajti rafinirana so oropana vseh aktivnih učinkovin. 

Hitri nasvet: če bi želela imeti lepo zagorelo polt, potem na morje ne pozabi vzeti kakavovega masla. Za lažjo uporabo priporočam, da si predhodno pripraviš kakavove ploščice v silikonskih modelčkih.

Moja domača sončna krema s sivko in meto. Zelo lepo diši in ne pušča belih madežev.

Katera eterična olja so primerna za uporabo v zaščitnih kremah?

Pozor! Določena eterična olja so fototoksična, zato jih nikar ne uporabljajte v poletnih pripravkih. Vse o fototoksičnosti izveš v blog zapisu s klikom tukaj, sicer pa ne uporabljajte bergamotke, ki je izredno fototoksična, limone, limete, angelike, lista mandarine in grenivke.

V današnjo recepturo sem vključila eterično olje prave sivke (Lavandula angustifolia) in eterično olje poprove mete (Mentha x piperita). Prava sivka s svojim blagodejnim delovanjem na kožo ne sme manjkati v poletni negi. S svojo kompleksno kemijsko sestavo ponuja vrsto terapevtskih učinkov, z njo blažimo sončne opekline in celimo rane. Z eteričnim oljem poprove mete v kremi dosežemo hladilni efekt in osvežilen vonj.

RECEPT: Krema za sončenje z meto in sivko, 100 g

Zaklenjena vsebina

Za polni dostop do vsebine z receptom je potrebna aktivna naročnina. Aktivirajte članski dostop za samo 13,90 eur/mesečno in dostopajte do vseh zaklenjenih vsebin. Več informacij in aktivacija računa.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Webinar vrtnice

vrtnice test

Webinar: Krepitev imunskega sistema z eteričnimi olji

Vas zanima katera eterična olja nam lahko pomagajo pri krepitvi imunskega sistema?  Spoznali se boste z osnovami klinične aromaterapije in izvedeli zakaj eterična olja z določeno kemijsko sestavo še posebej blagodejno vplivajo na imunski in respiratorni sistem.

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.

Priprava rastlinskih izvlečkov in izdelava mazil

V kolikor vas zanima domača izdelva rastlinskih izvlečkov oz.maceratov, potem je ta webinar kot nalašč za vas!

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.

Živjo! Hitro se prijavi na e-novičke in prejemaj ekskluzivne vsebine samo za prijavljene👇

Oddaj svoj e-mail na spodnji povezavi.

Brezplačna e-knjiga: Naravne kreme za obraz

Vpišite vaš email in prejmite e-knjižico receptov za izdelavo naravnih krem za obraz popolnoma brezplačno. Po oddaji obrazca prejmete PDF izvod na vaš email.

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.