Domači repelent z jabolčnim kisom in eteričnimi olji
Prišel je čas, ko so klopi pokukali na plano, zato je pomembno, da se ustrezno zaščitimo – previdnost pred klopi nikoli ni odveč. Pred odhodom v hribe ali sprehodom v gozd vedno uporabim svoj domači relepent, namreč že sam vonj kemičnih repelentov je naravnost odbijajoč.
Torej, današnja tema so repelenti; zakaj so konvencionalni nevarni, katere sestavine so sporne ter kako se učinkovito zaščititi z domačimi.
Vendar tudi pri slednjih previdnost ni odveč – z eteričnimi olji je potrebno ravnati previdno in zmerno, namreč pri repelentih se uporablja višja koncentracija eteričnih olj kot pri ostalih kozmetičnih izdelkih, saj želimo doseči čim večjo stopnjo repelentnega delovanja.
Moj domači relepent v stekelni pršilki z limonsko travo, sivko in pelargonijo.
Zakaj so kemični repelenti nevarni?
Konvencionali repelenti večinoma vsebujejo izjemno nevarno, a učinkovito kemikalijo DEET (dietiltoluamid) in ikadirin. DEET kemikalija je strupena, zato je ne smemo vdihavati ali zaužiti, prav tako lahko povzroča:
- draženje kože
- draženje oči
- draženje sluznice in
- vpliva na naš živčni sistem.
Neželeni učinki se povečujejo ob večji koncentraciji in izpostavljenosti soncu in toploti.
Uporaba kemičnih repelentov se odsvetuje, morda je o njegovi uporabi vredno razmisliti takrat, ko se odpravljamo v tropske ali subtropske dežele, torej kadar obstaja verjetnost prenosa nalezljivih bolezni, ki jih prenašajo komarji.
Da bi se izognili tej dokazano škodljivi kemikaliji se lahko zaščitimo s popolnoma naravnim in učinkovitim repelentom, ki klopom ne bo prav nič dišal.
Katera eterična olja imajo repelentno delovanje?
Številna eterična olja imajo izredno repelentno delovanje, a ne vsa. Posebej učinkovita so eterična olja, ki vsebujejo citronellal:
- eterično olje citronele
- eterično olje limonske trave
- eterično olje limoninega evkalipta (kemotip Eucaliptus citridiora)
Zgoraj našteta eterična olja, ki vsebujejo citronellal dražijo kožo, zato jih uporabljamo v nižji koncentraciji in jih mešamo z blažjimi eteričnimi olji, ki imajo prav tako repelentno delovanje.
- eterično olje prave sivke (lat. Lavandula Angustifolia)
- eterično olje istrske sivke (lat. Lavendula x intermedia “Histrica”)
- eterično olje cedre (lat. Cedrus atlantica)
- eterično olje rožne pelargonije (lat. Pelargonium x asperum)
Poleg eteričnih olj, lahko izbirate tudi med hidrolati z repelentnim delovanjem, kot so hidrolat rožne pelargonije, lavandina in virginijskega nepozebnika.
Poleg eteričnih olj, ki so glavne sestavine našega repeletna, bomo potrebovali še bazno sestavino, ki ima prav tako relepento delovanje. To je jabolčni kis. Sicer pa se kot učinkovito repelentno sredstvo obnese tudi česen, ampak, z vonjem po česnu na izlet v gozd?
Pri meni to ne bo šlo. 🙂
Opomnik: eteričnih olj nikoli ne uporabljamo nerazredčenih na koži.
Poleg jabolčnega kisa boste potrebovali še destilirano vodo (v moji spletni trgovini dobite destilirano vodo za kozmetične namene), sicer pa jo lahko nadomestite s hidrolatom virginijskega nepozebnika, ki blaži razdraženo kožo, otekline, srbečico in ekceme, hidrolatom rožne pelargonije ali sivko.
Recept: Repelent, 100 g
Koncentracija eteričnih olj 2,5 %
50 g hidrolata virginijskega nepozebnika
35,5 g jabolčnega kisa
12 g alkohola (vol. 96 %)
1 g eterično olje rožne pelargonije
0,5 g eterično olje prave sivke
0,5 g atlaške cedre
0,3 g eterično olje limonske trave
0,2 g limoninega evkalipta
Priprava:
- Z alkoholom razkužimo delovno površino, roke in pršilko.
- Najprej nalijemo v embalažo alkohol, nato eterična olja, da se v alkoholu raztopijo.
- Dodamo še hidrolat in jabolčni kis, dobro pretresemo in etiketiramo.
Uporaba: Pred vsako uporabo stekelničko pretresemo. Razpršimo po odprtih delih telesa (točkovno na zapestja, gležnje,..) ali po oblačilih. Ne uporabljajte po obrazu, koncentracija eteričnih olj je prevelika.
Nasvet: Namesto repelenta v razpršilu lahko pripravite oljni repelent. V stekleničko z baznim oljem (npr. jojobo) primešajte eterična olja in nanesite na izpostavljene dele telesa.
Kaj pa otroci?
Pri otrocih velja posebna previdnost z eteričnimi olji. Pri recepturi razpolovite število kapljic eteričnih olj, uporabite le sivko in nižjo koncentracijo eteričenga olja limonske trave.
*Eterična olja v recepturi lahko tudi zamenjaš, vendar pazi, da uporabiš primerne količine blažjih eteričnih olj (sivka, pelargonija, cedra, lavandin,..) in primerne količine eteričnih olj, ki vsebujejo citronellal, a obenem lahko dražijo (limonina trava, poprova meta, limonin evkalipt…). Vsekakor jih je potrebno mešati.
Embalaža in pripomočki za izdelavo so na voljo v spletni trgovini, klikni in preveri zdaj.
Hvala za pozornost. Če ti je bil prispevek všeč ga deli s svojimi prijatelji in znanci.
Pozdravček,
Maja
Ali je ta repelent tudi proti gospodom komarjem?
Potrebovala bi nekaj močnega za poletno večerno posedanje na vrtu na primorskem delu Slovenije…
Pozdravljena Irena, lahko ga uporabite tudi proti komarjem. Poročajte kako se bo obneslo. Lep pozdrav, Maja
Pozdravljeni,
Rada bi pripravila mešanico za otroke. Imam hidrolat sivke, eo sivke, citeonello, limonsko travo. Kakšna količine eo mi priporočate v mešanici?
Hvala za pomoč, super ste
Zdravo Maja! Za repelent lahko uporabiš hidrolat sivke, količino eteričnih olj omejimo, zadostovalo bo 20 kapljic eteričenga olja prave sivke in 8 kapljic citronele. Lahko bi uporabila še eterično olje atlaške cedre. Pozdravček, Maja