<
Domov / RASTLINSKA OLJA ZA NEGO KOŽE – 1.del

Rastlinska olja za nego kože – 1. del

Rastlinska olja so nepogrešljiv sestavni del naravne kozmetike, ki jih uporabljamo pri domači izdelavi skoraj vseh kozmetičnih preparatov. In ne samo naravni, tudi konvencionalna kozmetika vsebuje rastlinska olja, vendar v veliko manjši količini – prav tako je vprašljiva kakovost teh olj, ekološke pridelave zagotovo niso.

Za primerjavo. Doma narejena hranilna krema v obliki emulzije vsebuje 80% (lahko tudi manj, odvisno kakšen tip emulzije delamo) kakovostnih rastlinskih olj ekološke pridelave in 20% vodne faze, ki je sestavljena iz ekoloških hidrolatov (cvetne vode s terapevtskimi učinki). Konvencionlana krema na poličkah drogerije pa bo vsebovala 5% olj komercialne pridelave (pridelava s pesticidi in umetnimi gnojili), preostanek pa bo predstavljala voda, alkohol, konzervansi in nekaj aktivnih kozmetičnih učinovin.

Da ne bo pomote, to ne velja za vse kreme, gre zgolj za grobo predstavo med doma izdelano in komercialno kremo in predstavo o tem, koliko kakovostih materialov (rastlinskih olj) vsebuje doma narejena kozmetika.  V 1. delu o rastlinskih oljih bom predstavila osnove olj ter 5 tipov nepogrešljivih olj, ki jih moraš imeti za pripravo domače kozmetike – mandljevo olje, olje makadamije, olje lešnika, ricinusovo olje in olje mareličnih koščic.

KAJ SO PRAVZAPRAV RASTLINSKA OLJA?
Rastlinska olja in masla se pridobivajo iz semen, plodov ali oreščkov s procesom hladnega stiskanja (zato tudi rečemo hladno stiskana rastlinska olja).

Pri rastlinskih oljih, ki jih uporabljamo za izdelavo naravne kozmetike ali samostojno nanašamo na kožo, je izrednega pomena, da upoštevamo naslednje parametre:

  • olja morajo biti visoke kakovosti,
  • pridobljena s hladnim stiskanjem,
  • nerafinirana in
  • ekološke pridelave.

Če olja niso ekološke pridelave, pomeni, da lahko vsebujejo sledove pesticidov in/ali umetnih gnojil.

KAKO VEDETI ALI JE OLJE DOVOLJ DOBRE KAKOVOSTI ZA UPORABO V KOZMETIKI?
Vsa olja niso primerna za uporabo v domačih kremah in drugih izdelkih. Če kupujete olivno in sončnično olje brez certifikatov, ki izkazujejo neoporočenost in ekološko kakovost, in se prodajajo po nizki ceni, potem to olje skoraj zagotovo ni hladno stiskano, je rafinirano in neekološko. Ta olja se nikakor ne dajajo v kreme. Vodilo pri nakupu je tudi cena – nizka cena, nizka kakovost.

Mimogrede, olivno olje je eno najpogostejših ponarejenih olj na svetu, zato je že prava znanstvena fantastika dobiti 100% olivno olje, brez primesi. Vsako 3. olje na polici supermarketov naj bi bilo ponarejeno oz. ga prodajajo kot visokokvalietetno, ekstra deviško oljčno olje, ki seveda to ni.

Če kupuješ olja v supermarketih in jih želiš uporabiti v domačih krmicah ali pa jih uporabljati za direktni nanos na kožo kot nego, moraš biti pozorna na certifikate, s katerim dokazuje, da je to ekološko olje visoke kakovosti.

Zgolj napis na olju NARAVNO, BIO in EKO, ni dovolj verodostojen podatek, da gre za kakovosten produkt. Več o tem kaj je razlika med ekološkim in naravnim lahko prebereš tudi mojem blog zapisu tukaj>>

KAKO IN NA KAKŠEN NAČIN SE UPORABLJAJO OLJA V KOZMETIČNE NAMENE?
Rastlinska olja se lahko uporabljajo samostojno ali pa v kombinaciji z masli, aktivnimi olji, hidrolati in drugimi aktivnimi učinkovinami.

Ker imajo podobno zgradbo kot maščoba, ki jo izloča koža, našo kožo negujejo, hranijo, vlažijo, obnavljajo ter ščitijo pred zunanjimi vplivi. Zato so nepogrešljiva pri dnevni negi kože. Tvoja koža potrebuje tako osnovna kot aktivna olja, v 3. delih pa ti bom predstavila posamezne specifikacije različnih olj in njihovo uporabo.

Olja v osnovi delimo na:

  • MASLA
  • OSNOVNA OLJA
  • AKTIVNA OLJA

Masla so stabilna olja (stabilna na oksidacijo, prenašajo visoke temperature), zato se lahko na koži uporabljajo samostojno. Naprimer karitejevo maslo lahko nanašaš samostojno, brez kombinacije katerih koli drugih masel. Najbolj pogosta masla za uporabo v naravni kozmetiki so: karitejevo maslo, kakavovo maslo, maslo babasu, mangovo maslo in kokosovo maslo (oz. olje), odvisno od agregatnega stanja.

Osnovna rastlinska olja so prav tako stabilna, kar pomeni, da jih na kožo lahko nanašaš direktno, brez mešanja z drugimi olji. Ta olja uporabljamo kot bazna olja, ki jim v manjših koncentracijah dodajamo aktivna olja. Med ta olja sodijo mandljevo olje, olivno olje, olje jojobe, olje mareličnih koščic,…

Aktivna rastlinska olja pa so izredno nestabilna, kar pomeni, da hitro oksidirajo. Oksidirana olja na kožo ne nanašamo! Kako veste, da je olje oksidiralo? Če imate v hladilniku laneno olje več kot dva meseca potem zagotovo veste kakšen vonj dobi ko se pokvari. Med aktivna olja sodijo npr. olje konoplje, orehovo olje, olje šipkovih plodov, olje brusnice, semen jagod, svetlinovo olje, olje borage,.. Ta olja se mešajo z osnovnimi olji ali masli in se dodajajo v manjših koncentracijah. In z njimi nikar na sonce.

5 RASTLINSKIH OLJ, KI JIH TVOJA KOŽA POTREBUJE
Predstavila bom 5 tipov rastlinskih olj, ki so najbolj pogosta za uporabo v domači, naravni kozmetiki, njihove lastnosti in uporabo.

MANDLJEVO OLJE
Mandljevo olje je primerno za vse tipe kože, tudi za občutljivo in otroško kožo. Je vsestransko olje, ki ga lahko uporablja cela družina. Deluje kot antioksidant, uravnava vlažnost kože in jo ščiti, uporabljaš ga lahko v vseh letnih časih. Zaradi svoje kemične sestave izboljša učinkovitost drugih sestavin, zato je odlično osnovno olje.

Načini uporabe mandljevega olja:
– v kremah in losjonih daje mehko, svilnato in negovalno konsistenco,
– v kombinaciji z arganovim oljem in oljem šipkovih plodov je izjemen serum za nego zrele in suhe kože,
– vpija se počasi, a globoko, je izjemno bazno olje za izdelavo aromaterapevtskih masažnih olj.

Nasvet: v mandljevem olju 2 tedna namakajte drobno narezano vanilijevo palčko. Precedite čez gazico in shranite v temni steklenički. Olje z vonjem vanilije lahko uporabiš za losjone, mousse za telo, parfume, masažna olja ali balzamih za ustnice

OLJE MARELIČNIH KOŠČIC

To olje je zelo podobno mandljevem olju, malenkost bolj mastno, a zelo vpojno. Primerno je za vse tipe kože. Olje je blago, kožo mehča, hrani in vlaži. Dobro se kombinira z oljem grozdnih pečk in oljem šipkovih plodov. Olje lahko uporabiš v katerem koli domačem kozmetičnem produktu. Osebno ga vedno uporabim v kremah za obraz.

OLJE MAKADAMIJE
To olje je idealno za nego suhe, razdražene in občutljive kože, saj je po sestavi podobno maščobi naše kože. Olje je bogato, zato je primerno za suho, poškodovano in občutljivo kožo – kožo gladi, mehča in jo obnavlja.

Načini uporabe olja makadamije:
– v kremah in losjonih za zrelo, suho in poškodovano kožo,
– za nego razcepljenih in suhih las,
– po kopanju ali tuširanju vmasirajte v telo in zagotovili si boste izjemno nego celega telesa,
– oljni serum za nego poškodovane kože pripravite v kombinaciji z arganovim oljem, oljem šipkovih plodov ali svetlinovim oljem. Vedno nanesite na navlažen obraz – priporočljiv je hidrolat vrtnice, smilja ali labdanuma.

RICINUSOVO OLJE

Ricinusovo olje ima sposobnost, da prodre globoko v vrhnjico. Odlično čisti in ščiti pred zunanjimi vplivi. Je zelo gosto in prodre globoko v povrhnjico.

Načini uporabe ricinusovega olja:
– olje je odlično v mazilih za ustnice, saj ustvarja lesk, ter v dekorativni kozmetiki, kjer pomaga porazdeliti pigmente.
– iz kože potegne nečistoče, zato ga lahko uporabiš za odstranjevanje ličil in čiščenje obraza (ker je zelo gosto, ga kombiniramo z oljem jojobe ali mandljevim oljem).
– v kombinaciji z oljem makadamije ali kokosovim oljem je blagodejno za nego las.

LEŠNIKOVO OLJE

Lešnikovo olje mehča in pomirja občutljivo kožo. Ker se izjemno hitro vpije, ne pušča mastnega madeža in je odlično za mastno kožo. Ima zelo zelo prijeten vonj, jaz osebno ga obožujem v jesensko-zimskih kozmetičnih pripravkih. Lešnikovo olje se dobro meša v kombinaciji z oljem makadamije, uporabiš ga lahko v kremah za obraz, roke, maslih za telo, odlično tudi za masažna olja in ploščice.

Se ti je zdela vsebina zanimiva in uporabna? Deli jo s svojimi prijateljicami in sodelavkami, morda si želijo prejeti te informacije.

Pozdravček,
Maja

Webinar vrtnice

vrtnice test

Webinar: Krepitev imunskega sistema z eteričnimi olji

Vas zanima katera eterična olja nam lahko pomagajo pri krepitvi imunskega sistema?  Spoznali se boste z osnovami klinične aromaterapije in izvedeli zakaj eterična olja z določeno kemijsko sestavo še posebej blagodejno vplivajo na imunski in respiratorni sistem.

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.

Priprava rastlinskih izvlečkov in izdelava mazil

V kolikor vas zanima domača izdelva rastlinskih izvlečkov oz.maceratov, potem je ta webinar kot nalašč za vas!

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.

Živjo! Hitro se prijavi na e-novičke in prejemaj ekskluzivne vsebine samo za prijavljene👇

Oddaj svoj e-mail na spodnji povezavi.

Brezplačna e-knjiga: Naravne kreme za obraz

Vpišite vaš email in prejmite e-knjižico receptov za izdelavo naravnih krem za obraz popolnoma brezplačno. Po oddaji obrazca prejmete PDF izvod na vaš email.

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.