<
Domov / Recept: Kremni dezodorant s sodo bikarbono in sladko pomarančo

Kremni dezodorant s sodo bikarbono in sladko pomarančo

V današnjem blog zapisu ti razkrijem moj najljubši recept za izdelavo dezodoranta, ki ga lahko uporablja cela družina! Ta receptura je preizkušena, dezodorant uporabljam že več kot 5 let in z zagotovostjo lahko potrdim njegovo učinkovitost.  Izdelava je res preprosta, primerna tudi za popolne začetnike, vse kar potrebuješ je manjši nabor sestavin in 10 minut časa. 

Dezodorant so pohvalile tudi moje tečajnice s Spletnega tečaja – Naravni dezodoranti,  več o tečaju si poglej tukaj. 

Moj kremni dezodorant s sodo bikarbono in eteričnim oljem sladke pomaranče.

Moj kremni dezodorant s sodo bikarbono in eteričnim oljem sladke pomaranče.

O tem, zakaj so konvencionalni dezodoranti škodljivi sem že pisala, dejstvo je, da vsebujejo izjemno škodljive aluminijeve in cinkove spojine, zato ti toplo priporočam, da posežeš po naravnih dezodorantih, ki so mimogrede ravno tako učinkoviti. Ta blog zapis je na voljo tukaj.

Od nekaterih velikokrat slišim, da jim naravni dezodoranti ne zdržijo dovolj dolgo, da po njih še bolj “zaudarjajo” kot če ga sploh ne bi uporabili in podobno.

Dejstvo je, da niso vsi naravni dezodoranti enako učinkoviti in da nekateri potrebujejo dlje časa, da najdejo svojo pravo recepturo. Če si med tistimi, ki te je naravni dezodorant že razočaral, ne obupaj, poskusi še z mojo recepturo, ki je v 99% učinkovita.

Obljubim.:)

Tako, da ne bo preveč besedičenja, preidiva raje k bistvu. 

Pripomočki za izdelavo kremnega dezodoranta

Recept, količina 100 g

Faza A
40 g prečiščenega karitejevega masla
10 g deviškega kokosovega olja 

Faza B
30 g sode bikarbone
20 g koruznega škroba 

Faza C
10 kapljic eteričnega olja sladke pomaranče

Priprava

  • Razkužimo vse potrebne pripomočke za izdelavo dezodoranta in delovno površino.
  • Na vodni kopeli ali v kozmetičnem kuhalniku raztopimo masla faze A, ki smo jih predhodno stehtali.
  • V drugi posodi skupaj dobro premešamo fazo B (suhe sestavine).
  • Ko se masla raztopijo dodamo olja prilijemo suhim sestavinam.
  • Skupaj dobro premešamo in pustimo, da se masa nekoliko ohladi.
  • Eterična olja dodamo ohlajeni (mlačni) masi.
  • Prelijemo v razkuženo embalažo.

Rok uporabe: 6 mesecev.  

Zakaj izbrati prav te sestavine? 

SODA BIKARBONA 

Soda bikarbona je najbolj razširjeno sredstvo za pripravo domačih dezodorantov, namreč izjemno dobro preprečuje nastanek neprijetnih vonjav. Ker ima soda bikarbona visok pH (bazičen), lahko povzroča draženje kože. Redko se zgodi, lahko pa se, da ljudem z občutljivo kožo dezodorant na osnovi sode bikarbone ne ustreza.

V tem primeru priporočam, da si izdelaš dezodorant na osnovi nedražilnih aktivnih učinkovin s testiranim 24-urnim delovanjem (kot sta nr cinkov ricinoleat in decalact deo). Več o izdelavi najdeš tukaj. 

NAMIG: 

Kaj lahko naredim v primeru draženja kože zaradi sode bikarbone?

Priporočam znižanje koncentracije sode bikarbone v recepturi, s tem morebiti preprečiš oz. omiliš draženje. Če to ne zadostuje, uporabi drug tip naravnega dezodoranta (npr. oljni, alkoholni ali napredni roll-on deo).

KORUZNI ŠKROB 

Brez koruznega škroba žal ne bo šlo. Ta deluje kot sredstvo za zgoščevanje, končni izdelek z njim je lepe kremaste in goste teksture. Poskusila sem tudi narediti po tej recepturi brez koruznega škroba, vendar izdelek ni bil najboljši. Tudi punce so mi že poročale o tem, da brez njega nekaj ni bilo vredu – tekstura ni bila prava.

Prav tako sem dobila že povratne informacije, da končna struktura dezodoranta ni vedno enaka, če uporabimo različno znamko koruznega škroba. Jaz že vsa leta uporabljam ekološki škrob Bauckhof in se obnese odlično! 

KARITEJEVO MASLO IN KOKOSOVO OLJE 

Rastlinska olja in masla so pomemben sestavni del naravne kozmetike, prav tako jih uporabljamo za izdelavo dezodorantov. Najbolj pogosta za izdelavo sta deviško kokosovo olje (uporabljamo 100% neprečiščeno olje), ki deluje antimikrobno in je bogato z antioksidanti, ter prečiščeno karitejevo maslo, ki dezodorantu doda kremno strukturo, prav tako pa kožo vlaži in ščiti pred izsušitvijo. Ta deluje tudi kot blag emulgator. 

Razlika med prečiščenim in organskim (neprečiščenim) karitejevim maslom: prečiščeno karitejevo maslo je bele barve, brez vonja zato je bolj primerno za izdelavo dezodorantov. Neprečiščeno je bledo rumene barve in specifičnega vonja zato ga odsvetujem pri izdelavi dezodorantov. 

Pri izdelavi vedno uporabljamo ekološka, certificirana hladno stistkana olja. Več o oljih najdeš v tem blog zapisu. Kvaliteta produkta je odvisna od kvalitete uporabljenih surovin.

ETERIČNO OLJE 

V tej recepturi sem izbrala eterično olje sladke pomaranče, ki se lepo dopolnjuje z vonjem deviškega kokosa in kariteja. Vonj je zelo lahek, blag in prijeten. Ker je soda bikarbona zelo močno sredstvo za dezodoriranje že samo po sebi, ni potrebno posegati po večjih koncentracijah eteričnih olj s protimikrobnim delovanjem. 

Eterično olje lahko tudi zamenjaš, in uporabiš svojega najljubšega. Sicer pa se pri izdelavi dezodorantov posega predvsem po eteričnih oljih kot so:

  • limona, 
  • brin, 
  • čajevec, 
  • sivka, 
  • rožna pelargonija, 
  • cipersa, 
  • cedra in 
  • limonska trava. 

Podbrobnejše opise o eteričnih oljih nadješ TUKAJ.

POMEMBNO: pri izdelavi naravne kozmetike bodite pozorni, da uporabljate 100% naravna eterična olja. Osebno uporabljam eterična olja Florihana, ki dosegajo najvišje standarde aromaterapevtske kakovosti. Na voljo so na tej povezavi.

Ali kremni dezodorant pušča sledi na oblačilih?

Lahko rečem, da ne pušča sledi. Včasih se zgodi, da ostanjeo kakšne manjše bele sledi sode bikarbone na črnih oblačilih, vendar ni moteče. 

Tako pa bo izgledal tvoj domači kremni dezodorant. :)

Tako pa bo izgledal tvoj domači kremni dezodorant. 🙂

Če te zanima izdelava deozodrantov bolj podrobneje in bi si rada ogledala tudi video module za izdelavo kremnega dezodoranta, oljnega, alkoholnega, glinenega in naprednega roll-on deozodranta, potem bo SPLETNI TEČAJ – NARAVNI DEZODORANTI, kot nalašč zate!

Znotraj skrbno načrtovanega 4- urenga tečaja, prejmeš izčrpno skripto (ki jo prejmejo tudi tečajnice na delavnicah) in vse informacije za izdelavo domačih dezodorantov.

Več o spletnem tečaju in prijavi najdeš tukaj>>> 

Pozdravček,
Maja

Komentarji

  1. Martina Marsič pravi:

    Pozdravljeni,
    Zanima me če bi lahko namesto karitejevega masla pri izdelavi naravnega kremne ga dezodoranta uporabila čebelji vosek.
    Martina

    • Maja Vodan pravi:

      Pozdravljena Martina,

      karite masla ni mogoče nadomestiti s karite maslom, potem ne bo več kremni dezodorant. V kolikor bi uporabila čebelji vosek bo deo popoloma trd.

      Pozdravček,
      Maja

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Webinar vrtnice

vrtnice test

Webinar: Krepitev imunskega sistema z eteričnimi olji

Vas zanima katera eterična olja nam lahko pomagajo pri krepitvi imunskega sistema?  Spoznali se boste z osnovami klinične aromaterapije in izvedeli zakaj eterična olja z določeno kemijsko sestavo še posebej blagodejno vplivajo na imunski in respiratorni sistem.

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.

Priprava rastlinskih izvlečkov in izdelava mazil

V kolikor vas zanima domača izdelva rastlinskih izvlečkov oz.maceratov, potem je ta webinar kot nalašč za vas!

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.

Hej! S kodo POMLAD danes izkoristi 20 % popust na vse tečaje.

Prijavi se na novičke in bodi med prvimi, ki prejmejo brezplačne recepte in ekskluzivne ugodnosti

Brezplačna e-knjiga: Naravne kreme za obraz

Vpišite vaš email in prejmite e-knjižico receptov za izdelavo naravnih krem za obraz popolnoma brezplačno. Po oddaji obrazca prejmete PDF izvod na vaš email.

👩‍💻 Opomba: V kolikor povezave na mail ne boste prejeli nam prosim pošljite mail na info@aromika.si.