Aktivna rastlinska olja – 2. del
Tokrat nadaljujem zapis na temo rastlinskih olj, ki so nepogrešljiv sestavni del naravne kozmetike. Uporabljamo jih pri izdelavi skoraj vseh kozmetičnih preparatov, prav tako pa jih na koži uporabljamo samostojno, brez dodatkov, saj kožo ščitijo, jo vlažijo in bogatijo z neprecenljivimi maščobami. Če si zamudila blog zapis o rastlinskih oljih – 1.del, toplo priporočam, da si ga prebereš še pred tem zapisom, saj bo tako razumevanje nekoliko lažje. V prvem delu boš izvedela kaj so rastlinska olja in masla, kako vedeti katera so dovolj dobra za uporabo v kozmetične namene, na kakšen način se ta uporabljajo in kako jih v osnovi delimo. Predstavila sem tudi prvih 5 osnovnih olj za nego kože.Zapis o rastlinskih oljih 1. del si preberi TUKAJ.
Tako, v predhodnem zapisu sem pisala o osnovnih oljih, danes se bom osredotočila na aktivna olja, ki so zelo pogosta za uporabo v kozmetiki, a z njimi je potrebno ravnati pazljivo, saj so zelo koncentrirana. Najdemo jih v mazilih, maslih za telo, hranilnih kremah za obraz, balzamih za ustnice in lasni kozmetiki.
Kaj so aktivna olja?
Aktivna olja sodijo med rastlinska hladno stiskana olja, zanje pa je značilno, da vsebujejo večkrat nenasičene maščobne kisline (alfa- in gama-linolenska kislina). Ta olja so izredno nestabilna in podvržena oksidaciji, zato je z njimi potrebno ravnati previdno.
Zagotovo ste že kdaj povonjali olje, ki je smrdelo po žarkem. To pomeni, da je olje oksidiralo in da ni več uporabno. Z nanosom oksidiranih olj na kožo lahko naredimo več škode kot koristi, predvsem, če bi z njimi odšli na sonce, saj na koži lahko povzročijo oksidativni stres.
Aktivna olja so sicer izredno učinkovita za regeneracijo kože, delujejo protivnetno in pospešujejo obnovo celic. Brez njih si ne predstavljam svoje dnevne in nočne kreme.
Katera aktivna olja so najpogostejša za uporabo v domači kozmetiki?
Si vedela, da je orehovo olje aktivno olje? Konopljino? Da se morata uporabljati v nizkih koncentracijah?
Spodaj navajam nekaj aktivnih olj, ki so pogosta pri uporabi za nego kože:
- svetlinovo olje,
- konopljino olje,
- orehovo olje,
- olje rakitovca,
- olje šipkovih plodov,
- olje ameriške brusnice,
- olje semen jagod,
- olje malinovih semen.
Malinovih semen? Maja, kaj ni to olje, ki ima faktor 28 in se uporablja kot alternativa naravni sončni kremi v poletnih dneh?
Tako je, a ker gre za aktivno olje, ga nikakor ne smemo uporabljati samostojno na koži, sploh pa ne na soncu! To olje je izredno podvrženo oksidaciji in se naravnim sončnim kremam dodaja kot dodatek k oljem, njegovo stabilnost pa zagotovimo z osnovnimi olji in masli, ki so stabilna na oksidacijo. In ker se uporablja v manjših koncentracijah, naš naravni faktor s semeni malin zagotovo ni več SPF 28+. A več o tem spomladi, ko se bomo pripravljali na izdelavo domačih sončnih krem.
To sem navedla kot primer, na kakšen način naj se aktivna olja uporabljajo. Pred časom, ko sem delala v eni izmed bio trgovin, je bilo zelo popularo za nego kože orehovo olje in nato konopljino in še kakšno bi se našlo. A nihče pri prodaji ni povedal, da se ta olja dodajo za nego kože kot dodatek in ne kot samostojno olje za nego telesa, in da hitro oksidirajo,… Toliko.
Kako uporabljati aktivna olja?
Aktivna olja se vedno uporabljajo v kombinaciji z osnovnimi olji ali masli, ki so stabilna na oksidacijo.
Kombinacije:
AKTIVNO OLJE + OSNOVNO OLJE
AKTIVNO OLJE + MASLA
AKTIVNO OLJE + OSNOVNO OLJE + MASLO
Doziramo jih v manjših koncentracijah, cca 5% koncentraciji. Za podaljšanje obstojnosti kremam in drugim kozmetičnim izdelkom z aktivnimi olji dodajamo vitamin E (tokoferol), ki preprečuje oksidacijo olj in kožo ščiti pred prostimi radikali.
5 aktivnih olj, ki so odlična za regeneracijo kože!
Predstavila bom 5 različnih aktivnih olj, katere priporočam, da jih dodaš svojim kozmetičnim izdelkom. So naravnost fantastična, kreme brez njih si ne predstavljam, koža je z njimi prerojena.
1. OLJE RAKITOVCA
Oranžno-rdeče olje z visoko vsebnostjo karotenoidov intenzivno obnavlja kožne celice, preprečuje vnetja in je izjemen antioksidant. Zanj je značilna oranžno-rdeča barva. Je eno najučinkovitejših rastlinskih olj in deluje protivnetno, intenzivno obnavlja celice in je izjemen antioksidant.
Uporaba: Izjemen dodatek recepturam za nego zrele kože, saj spodbuja presnovo celic. Dodajte ga karitejevemu maslu, olju jojobe, arganovemu olju ali olju šipkovih plodov. Učinkovito zdravi kožo, poškodovano od sonca, posebej v kombinaciji z oljem šipkovih plodov. Zaradi protivnetnega delovanja se priporoča tudi pri ekcemih. Olje doziramo po kapljicah.
2. OLJE ŠIPKOVIH PLODOV
Olje zlato rdeče barve slovi po svojem regenerativnem delovanju. Vsebuje transretinolno kislino, ki zdravi in regenerira, pospešuje tvorbo kolagena in zadržuje vlago.
Uporaba: V kremah, losjonih ali serumih za obraz uporabimo do 10 %. Za nego zrele kože ga kombiniramo z arganovim oljem in eteričnim oljem rožnega lesa, za nego suhe in vnete kože pa s svetlinovim oljem in eteričnim oljem semen divjega korenja. Pri postoperativnih ranah, brazgotinah ali strijah je učinkovito v kombinaciji z eteričnim oljem smilja. Uporabljamo večkrat dnevno najmanj 3 tedne. Prav tako kot olje rakitovca, je izjemno za nego kože, poškodovane od sonca, ter za kožo, ki je podvržena prezgodnjemu staranju. Za strije se olje šipkovih plodov uporablja v kombinaciji z eteričnim oljem mandarine.
3. SVETLINOVO OLJE
Svetlinovo olje je izjemen antioksidant in kožo ščiti pred prezgodnjim staranjem. Zaradi visoke vsebnosti gama linolenske kisline kožo vlaži in pomaga pri težavah kot so ekcemi, dermatitis, luskavica, suha koža, srbečica in iritacije.Uporaba:V kombinaciji z oljem šipkovih plodov je odlično za suho in poškodovano kožo.
4. OLJE SEMEN JAGOD
Olje jagodnih semen te bo presenetilo s svojim vonjem, ki dejansko diši po jagodah! Je odličen dodatek mazilom za ustnice, maslom za telo kot tudi dnevnim kremam. Uporabile smo ga na nedavni delavnici Nega in čiščenje kože, punce so bile naravnost navdušene! To olje odlikuje visoka vsebnost nenasičenih maščobnih kislin (alfa linolenska) in antioksidantov, njegova barva je zelena (podobna olju avokada).
Uporaba: Priporoča se za nego zrele, suhe in poškodovane kože. Dobro se kombinira z oljem marule in jojobe, kakavovim maslom in karitejem, posebej v mazilih za ustnice. Odlično se ujema z oljem slivovih jedrc in oljem ameriške brusnice. p.s. semena jagode so odlično luščilo za obraz.
5. OLJE AMERIŠKE BRUSNICE
Olje pridobivamo iz semen ameriške brusnice, nizkega grmička, ki izhaja iz Severne Amerike. Rdeči plodovi nekoliko kiselkastega okusa so odlični v soku ali marmeladi. Olje te bo navdušilo s svojim čudovitim sladkim oreščkastim vonjem. Je eden najbogatejši virov vitamina E.
Uporaba: Eno najboljših aktivnih olj za nego suhe, zrele in poškodovane kože, primerno tudi za mastno in nečisto kožo, saj deluje protivnetno in regulira keratinizacijo. Na koži ustvarja lahek, nemasten, svilnat občutek in se izjemno lepo vpije. Za zrelo kožo ga kombinirajte z oljem granatnega jabolka, oljem šipkovih plodov ali svetlinovim oljem – izjemna nega kože, neprecenljivo!
Če želite ustvariti čudovit vonj, pa brusnično olje kombinirajte s slivovim. Božansko!
Kje kupiti kakovostna rastlinska olja?
Olja so na voljo tukaj spletni trgovini s klikom na to povezavo.
Se ti je zdela vsebina zanimiva in uporabna? Deli jo s svojimi prijateljicami in sodelavkami, morda si želijo prejeti te informacije.
Aroma pozdrav,
Maja