5 nasvetov za suho in razpokano kožo
Je tvoja koža suha, razpokana, boleča?
Današnji blog zapis sem namenila suhi koži, ki ni le pojav v jesensko-zimskem času, temveč se nekateri z njo srečujejo skozi celo leto.
Da bi se prepričala o tem ali je tvoja koža res suha, najprej poglejva strokovno opredelitev tipa suha koža.
SUHA KOŽA – Za suho kožo (kserozo) je značilno pomanjkanje vode v roženi plasti zaradi zmanjšanje vsebnosti naravnega vlažilnega dejavnika ali spremenjene lipide sestave. Zaradi okrnjene barierne funkcije je značilna povečana transepidermalna izguba vode.
Optimalna vsebnost vode v roženi plasti je 13 – 20 %.
Pomanjkanje vode v roženi plasti vodi do nenormalnega luščenja kože. K pojavu suhe kože prispevata predvsem premajhen vnos vode v telo in izpostavljenost neugodnim okoljskim razmeram, kot so veter, onesnažen zrak, suh zrak, nizka temperatura ali klimatske naprave. Težave s suho kožo se največ kažejo jeseni in pozimi, stanje pa se lahko še dodatno poslabša zaradi nošenja grobih oblačil zlasti na predelih z majhnim številom žlez lojnic; roke, noge in trup.
Vzrok za suho kožo je lahko tudi prepogosto umivanje (še zlasti z vročo vodo) ter uporaba agresivnih ali neustreznih izdelkov za čiščenje kože.
Klinični znaki suhe kože nastopijo, ko pade vsebnost vode v roženi plasti pod 10%.
Najbolj pogosti znaki, da je tvoja koža suha so naslednji:
- koža je brez sijaja
- koža je manj voljna
- bele luske
- razpoke
- na otip je hrapava in groba
- površina kože je neenakomerna
- prisotna je srbečica, pikanje, ščemenje in nelagodje
Za izboljšanje stanja suhe kože v naravno kozmetiko vgrajujemo različne vlažila kot so glicerin, sorbitol in ureo. Pri uporabi vlažil moramo biti pozorni, namreč pri nižji vlagi v koži vlažila vežejo vodo iz globljih plasti povrhnjice, kar lahko stanje suhe kože še poslabša. Sočasno je smiselna uporaba okluzivov in emolientov.
Z emolienti, kot so rastlinska olja in masla, nadomeščamo manjkajoče medcelične lipide rožene plasti, pri čemer koža postane mehka in gladka.
Da bi zagotovila svoji koži optimalno navlaženost, priporočam sočasno uporabo emulzije in mazila. Recept za izdelavo hranilne emulzije najdeš tukaj.
Torej kako se izogniti suhi koži?
#1 IZOGIBAJ SE SUHEMU ZRAKU
Morda v zimskem času misija nemogoče, vendar vlago v prostoru si lahko zagotoviš z vlaženjem zraka z aromatičnim difuzorjem obenem pa si pripraviš še čudovito atmosfero z eteričnimi olji.
#2 PRHAJ SE Z MLAČNO VODO
Vroča voda lahko stanje suhe kože še dodatno poslabša. Skušaj se prhati z mlačno – toplo vodo in skrajšaj čas prhanja.
#3 BOMBAŽNA OBLAČILA
Sintetika + suha koža nikakor ne gresta skupaj. Skušaj posegati po naravnih materialih, ki kože ne dražijo.
#4 NARAVNI PRALNI PRAŠKI
Pralni praški s številnimi kemikalijami in umetnimi dišavami vsekakor lahko stanje suhe kože še poslabšajo in kožo dražijo. Posezi po naravnih pralnih praških in se izogibaj uporabi mehčalca. Če bi si prašek rada izdelala kar sama, vabljena na delavnico Moja domača čistila za zdrav in dišeč dom.
5# V SVOJO NEGO VKLJUČI HLADNO STISKANA RASTLINSKA OLJA IN MASLA
Rastlinska olja in masla so v zimskem času nepogrešljiva! Vsekakor je prva izbira deviško karitejevo maslo, ki kožo nahrani, navlaži in jo naredi voljno.
Sedaj pa poglejva katera masla in olja so prava izbira za nego suhe kože (klikni in preberi več):
[tab title=”KARITE MASLO”]
Karite maslo je bogato z maščobnimi kislinami, provitaminom A, vitaminoma E in F in manjšim deležem alantoina, kar je idealno za nego suhe in zrele kože. Koža je že po nekaj dneh nežnejša in vidno pomlajena. Učinkuje blago antibakterijsko in je zelo uspešno pri regeneriranju kožnih celic.
Karitejevo maslo pogosto zasledimo v farmacevtskih izdelkih kot bazo za zdravilna mazila, ker pomaga pri zdravljenju vnetij, kožo izdatno vlaži in je izredno dobro mazljivo. Je izredno blagodejno in učinkovito pri težavah zaradi brazgotin, opeklin, izpuščajev in luskavice. Razdraženo kožo pomiri, ji povrne tonus, zmehča in izdatno nahrani.
Uporabimo ga lahko samostojnega ali v kombinaciji z drugimi masli in olji.
Avokadovo olje je izredno bogato olje, ki prodre globoko v kožo. Je bogat vir vitaminov A, B1, B2, D in E in je izredno blagodejno za kožo, prizadeto zaradi ekcemov ali luskavice. Bioaktivne sestavine avokada spodbujajo obnavljanje kože, krepijo njene funkcije in ščitijo.
Avokadovo olje je temno zeleno in gosto, zato ga je priporočljivo kombinirati z drugimi, redkejšimi osnovnimi olji (npr. z mandljevim oljem, hladno stiskanim sončničnim oljem ali oljem grozdnih pešk).
Olje je primerno za vse tipe kože, suha in hrapava koža pa ga naravnost obožujeta. Olje ima mehčalne in vlažilne učinke.
[tab title=”LEŠNIKOVO OLJE”]
Olje deluje pomirjajoče, spodbuja obnavljanje kože in izboljšuje njeno strukturo. Kožo izredno dobro vlaži, zadržuje vlago ter deluje rahlo adstringentno, saj zožuje površinske krvne žilice in ohranja kožne celice zdrave ter močne. Izredno dobro se obnese za nego suhe, utrujene, vnete in zrele kože.
Recept: Mazilo s karite maslom in lešnikom za suho kožo
Sedaj pa še obljubljen recept. Tokrat sem pripravila super mazilo za nego suhe kože, je enostavno za pripravo in mehke teksture.
Mazilo, količina 100 g
- 40,5 g olja lešnika
- 30 g olja mandlja
- 17 g deviškega karite masla
- 10 čebeljega voska
- 2,5 g vitamina E
Priprava: olje, karite maslo in čebelji vosek damo v kozmetični grelnik in počasi raztopimo. Ko se vosek popolnoma stali, odstavimo z ognja in nekoliko počakamo, da se masa ohladi. V ohlajeno mazilo dodamo vitamin E, nalijemo v embalažo, etiketiramo. Po želji lahko dodaš še 0,5% eteričnega olja po izbiri, priporočam rožni les, smilj ali sandalovino.
Pripomočki za izdelavo:
- kozmetični grelnik
- pripomoček za mešanje (lesena lopatica)
- kozmetična tehtnica
- alkohol za razkuževanje (70% etanol)
- embalaža
Vse sestavine dobiš moji spletni trgovinici 🌸
Imaš vprašanje, potrebuješ pomoč? Zapiši spodaj v komentar.
Viri: Sodobna kozmetika, sestavine naravnega izvora, 2015